خانه / اساتید و کارآفرینان / بیوگرافی ژان کلود ون دام

بیوگرافی ژان کلود ون دام

اسطوره ای که مواد مخدر را به زانو در آورد

بیوگرافی ژان کلود ون دام

بیوگرافی ژان کلود ون دام
بیوگرافی ژان کلود ون دام

ایده آمور امروز برای شما بیوگرافی ژان کلود ون دام را انتخاب کرده است. ژان کلود ون دام ملقب به کسی شده است که مواد مخدر را به زانو درآورده است. امیدوارم مورد توجه ورزشکاران گرامی قرار بگیرد.

بیوگرافی ژان کلود ون دام

ژان کلود ون دام یا ژان کلود کمیل فرانسوا ون ورنبرگ بی شک همه ما از کارنامه درخشان این اسطوره سینمای هالیوود با خبریم اما بسیاری از ما نمی دانیم که این اسطوره از فشار کاری زیاد و خوشگذارنی های شبانه رو به اعتیاد سنگین می آورد به طوریکه مجبور بوده روزانه ۱۰ گرم هرویین مصرف نمایید و ماهانه ۴۰ هزار دلار صرف اعتیادش کند….

ژان کلود ون دام

همه اين موفقيت ها به علاوه سابقه ورزشي درخشاني که در کارنامه ژان کلود ون دام وجود دارد باعث شده اند تا او به يکي از ستاره هاي پرطرفدار سينماي رزمي و اکشن دنيا تبديل شود؛ ستاره اي که با رهايي از دام اعتياد، بيشتر از قبل برمحبوبيتش افزود.

ژان کلود ون دام معروف به فرانکی با نام شناسنامه‌ ای ژان کلود کمیل فرانسوا ون ورنبرگ در ۱۸ اکتبر ۱۹۶۰ در بروکسل، بلژیک متولد شد. هنرپيشه رزمي کار بلژيکي ستاره اي جنجالي که با ورود به دنياي سينما به دام اعتياد افتاد و البته موفق شد آن را کنار بگذارد.

این روزها اگر از هر فردی سوال شود نام او فرانکی است یا ژان کلود ون دام، پاسخ درستی نخواد داد. چون آقاي ژان کلود ون دام به خاطر اينکه در يکي از فيلم هايش نقش فرانکي را برعهده داشته، به همين نام هم مشهور شده و در خيلي از کشورها از جمله کشور ما به همين نام شناخته مي شود. با اين همه ژان کلود ون دام، کليد موفقيتش را در مصاحبه اي با يک نشريه انگليسي زبان، در «تمرينات ذن يا تمرکز بودائيان» اعلام کرده است. او همچنين در يک مصاحبه ديگر با نشريه "سان" گفته که در ابتداي کارش در آمريکا مجبور بوده در خيابان ها بخوابد و زندگي سختي را بگذراند تا به هدفش برسد.

ژان کلود ون دام عضلانی از بروکسل

ژان کلود ون دام با موفقيت هايي که قبل از ورود به سينما در عرصه ورزش هاي رزمي به دست آورده بود به اندازه کافي اسم و رسم داشت، با اين همه بيشتر مردم او را به خاطر فيلم هاي رزمي و اکشن مي شناسند. فيزيک عضلاني به علاوه مليت بلژيکي اش باعث شده که لقب «عضلاني از بروکسل» را به او بدهند. او از سن ده سالگي به سراغ تمرينات رزمي رفت و دنبال اين کار را گرفت تا اينکه در بزرگسالي به موفقيت هاي بزرگي در ورزش رزمي و بدن سازي کشور بلژيک رسيد. اسم کامل او «ژان کلود کاميل فرانکويس ون وارن برگ» است. پدرش «اگن ون وارن برگ» در پايتخت بلژيک يک مغازه گل فروشي را اداره مي کرد.

زندگی شخصی ژان کلود ون دام

ژان کلود ون دام ۳ فرزند دارد. قد او ۱۷۷ سانتیمتر است. تا به حال ۵ بار ازدواج کرده است؛ ماریا رودریگز ۱۹۸۰-۸۴، سینتیا دردریان ۱۹۸۵-۸۶، دارسی لاپیر ۱۹۹۴-۹۷ و کاتلین تریدو ۱۹۸۷ تا الآن. که البته با یکی از این خانم ها دوبار ازدواج کرده است. بار اول به خاطر اعتياد از همسرش جدا شد اما بعد از ترک دوباره با او ازدواج کرد. ژان در سال ۱۹۹۵ به خاطر مصرف کوکائين دچار مشکل اعتياد شد. يک سال بعد براي ترک اين ماده به يک موسسه ترک اعتياد مراجعه کرد اما آنجا را هم بعد از دو هفته ترک کرد.

ژان کلود ون دام و دام اعتیاد

در اواسط دهه ۱۹۹۰ بود که به قول خود ون دام، استرس ناشی از بازی در فیلم‌ها، وی را به مصرف کوکائین معتاد کرد. تلاش وی برای ترک اعتیاد موفق نبود و در همان سال به بیماری اختلال دوقطبی مبتلا شد. این شکت وی را مجبور به انتخاب روشی سخت کرد، ژان کلود ون دام بعد از مدتی کوتاه با ورزش و تمرینات سخت فیزیکی توانست اعتیاد را شکست دهد هرچند که نتوانست آثار مخرب آن را از چهره اش پاک کند.

این اعتیاد باعث شد که تا سال ۱۹۹۶ وی روزی ۱۰ گرم از این ماده مخدر مصرف کرده و مبلغی حدود ۱۰٫۰۰۰ دلار را هر هفته صرف خرید آن کند. وی در سال ۱۹۹۹ بخاطر رانندگی در حالت غیر عادی از سوی پلیس بازداشت شد. تلاش وی برای ترک اعتیاد موفق نبود و در همان سال به بیماری اختلال دوقطبی مبتلا شد. این شکست وی را مجبور به انتخاب روشی سخت کرد، ژان کلود ون دام بعد از مدتی کوتاه با ورزش و تمرینات سخت فیزیکی توانست اعتیاد را شکست دهد، هرچند که نتوانست آثار مخرب آن را از چهره اش پاک کند.

افتخارات ژان کلود ون دام

در سن ۱۱ سالگی ژان کلود ون دام به مرکز ملی کاراته در بلژیک پیوست. وی به مدت چهار سال در این رشته فعالیت کرد و تواسنت برای تیم کاراته بلژیک عناوینی را کسب کند. سپس فعالیت خود را به هنرهای رزمی دیگر همچون کیک‌بوکسینگ و فول‌کونتاکت کاراته گسترش داد.

فعالیت وی در فول کونتاکت از سال ۱۹۷۷ شروع شد. از همین سال تا ۱۹۸۲ وی موفق شد رکورد ۱۸ پیروزی (ناک‌اوت) و یک شکست را ثبت کند. ون دام وقتي ۱۲ ساله بود به مرکز ملي کاراته در کشور فرانسه پيوست. اين مرکز زير نظر کلود گوتز اسطوره کاراته اين کشور اداره مي شد. او چهار سال در اين مرکز به تمرين کاراته پرداخت و توانست عضويت تيم ملي کاراته بلژيک را به دست بيارود.

ژان کلود ون دام در سن ۱۵ سالگی شروع به شرکت در مسابقات کاراته کرد. وی توانست رکوردهای خوبی از خود بجای بگذارد که از ان جمله می‌توان به رکرود ۴۴ پیروزی و تنها ۴ شکست در مسابقاتش اشاره نمود. ون دام در ۲۷ دسامبر ۱۹۷۹ موفق شد با عضویت در تیم کاراته بلژیک، قهرمانی مسابقات کاراته اروپا را بدست آورد.يعني در ۱۶ سالگي، در مسابقه انتخابي او ضربه خيلي سنگيني را از طرف ون استران – رقيبش – دريافت کرد طوري که روي تاتامي مسابقه تلوتلو مي خورد و به شدت گيج شده بود. با اين همه توانست به مسابقه برگردد و رقيبش را ناک اوت کند. همان موقع روزنامه ها نوشتند آينده اي درخشان در انتظار اين قهرمان ۱۶ ساله است.

در مسابقات اروپايي سال بعد ژان به رقيبش باخت و نتوانست عنوان قهرماني را به دست بياورد. اين باخت ضربه بدي براي مربي او بود و فهميد که ژان کلود ون دام به تمرين بيشتري براي مسابقه دادن نياز دارد. بعد از ۶ ماه تمرين سخت استاد گوتز تصميم گرفت به عنوان جايزه او را به مسابقه آزاد فول کنتاکت اروپا ببرد. در اين مسابقات بود که ژان کلود نخستين تورنمنت عمرش را برد آن هم با سه تاناک اوتي در يک بعد از ظهر رويايي.

او براي مرتبه دوم، با حريفش پاتريک توگل مسابقه داد و اين بار به عضويت تيم درآمد. يک سال بعد ژان باناک اوت کردن حريفش باعث قهرماني بلژيک در مسابقات اروپايي شد. بعد از آن با شرمان برگمان «کيک بوکسور» آمريکايي روبرو شد. او در کيک بوکس صاحب پيروزي هاي زيادي شده بود.

ژان کلود ون دام از راند اول مسابقه فقط پارچه هاي کف رينگ و تصوير تار تماشاگران را به خاطر دارد چون با يک ضربه هوک چپ نقش زمين شد. با اين حال با تلاش زياد از جا بلند شد و توانست مسابقه را به راند بعد بکشد و راند بعد، راند او بود چون در کمتر از يک دقيقه حريفش را ناک دان کرد و مسابقه را به نفع خودش به پايان رساند. با اين همه آن ضربه هوک کار خودش را کرده بود.

ژان کلود ون دام تصميم گرفت کيک بوکسينگ ياد بگيرد و چند سالي به تمرين اين ورزش پرداخت. يک سال بعد او توانست در مسابقات سبک آزاد اروپايي حريفش ام جي همينگ را که يک قهرمان به نام انگليسي بود از رينگ بيرون بيندازد. اما از همين روزها بود که از توجه او به مسابقات کم کم کاسته شد چرا که ژان تصميم گرفته بود در فيلم هاي رزمي بازي کند.او از سال ۱۹۷۶ تا سال ۱۹۸۰ در بيشتر از ۱۹ مسابقه رزمي شرکت کرد.

ژان کلود ون دام و بازیگری در فیلم

ژان کلود ون دام در سال ۱۹۸۲ به همراه دوست دوران کودکي اش مايکل کيسي به اميد بازي در فيلم هاي اکشن راهي آمريکا شدند. هر دو آنها نقش کوچکي در فيلم «بريکين» به عنوان سياهي لشگر به دست آوردند. ژان کلود ون دام بعد از آن توانست نقش کوچکي در فيلم «نه عقب نشيني و نه تسليم» به دست بياورد. نقش او در اين فيلم يک رعيت پست روسي بود. اما فيلمي که باعث شناساندن او به دنياي سينما شد «ورزش خون» بود. اين فيلم با بودجه اي به اندازه ۱/۵ ميليون دلار ساخته شد. فيلم برداري آن در سال ۱۹۸۸ در مرکز ملي بوکس آمريکا شروع شد و نتيجه اش شهرت زياد براي ژان کلود ون دام بود.

حالا ديگر ژان کلود ون دام موفق شده بود از يک ورزشکار رزمي، قهرماني شکست ناپذيرروي پردهاي سينماي هاليوود بسازد و روياي دوران جواني اش را کامل کند. بعد از اين فيلم، او نقش مقابل دولف لوند گرن بازيگر مشهور را در فيلم سرباز جهاني بر عهده گرفت.  اين فيلم در آمريکا ۳۶ ميليون دلار و در جهان ۵۶ ميليون دلار فروش کرد در حالي که فقط ۲۰ ميليون دلار هزينه ساخت آن شده بود.

او در ۵ فيلم همزمان دو نقش را بر عهده داشته که مهم ترين آنها «تايم کوپ» و «بالاترين ريسک» است. در فيلم بالاترين ريسک او نقش دو برادر را که در زمان تولد از هم جدا شده اند بر عهده دارد. او جايزه هاي سينما و تلويزيوني زيادي را به دست آورده. بارها فيلم هايش به عنوان بهترين فيلم شبکه MTV انتخاب شده است. جايزه اول بهترين بازيگر مرد از جشنواره تورنتو کسب کرده است.

بیوگرافی ژان کلود ون دام
بیوگرافی ژان کلود ون دام

مجموعه ای از فیلم های ژان کلود ون دام

از جمله مشهورترین فیلم‌ های رزمی وی می‌توان به ورزش خون، کیک‌ بوکسر، سرباز جهانی، هدف سخت، مبارز خیابانی، پلیس زمان، مرگ ناگهانی بی مصرف‌ها ۲ اشاره نمود.

مجموعه از ضربات ژان کلود ون دام

 

.

لینک کوتاه : http://idehamooz.ir/2VIGz

همچنین ببینید

زندگینامه دکتر شاهین فرهنگ

زندگینامه دکتر شاهین فرهنگ

زندگینامه دکتر شاهین فرهنگ مدرس علم موفقیت زندگینامه دکتر شاهین فرهنگ ایده آموز امروز برای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 2 = دو