خانه / کسب و کار / تاثیر قدرت کلام در جذب افراد

تاثیر قدرت کلام در جذب افراد

تاثیر قدرت کلام در جذب افراد

قدرت کلام

تاثیر قدرت کلام در جذب افراد

آیا از تاثیر قدرت کلام در جذب افراد باخبر هستیم؟

آیا درباره تاثیر سخن در زندگی انسانها چیزی می دانید؟

آیا میدانید که هر کلمه ای که میگویید، جایی در ضمیر ناخود آگاهتان ثبت و ضبط می شود و این از توانایی سخنوری شماست؟

ایده آموز امروز مقاله ای تحت عنوان تاثیر قدرت کلام در جذب افراد را برای شما آماده نموده است که در مورد تاثیر قدرت کلام در جذب افراد و سخن در زندگی افراد سخن می گوید. امیدوارم با مطالعه مقاله قدرت سخن مراقب سخنانی که در طی روز بر زبان جاری می کنیم، باشیم.

تاثیر سخن در زندگی انسانها

در دانشگاه MIT آمریکا مطاﻟﻌﺎﺗﯽ بر روی تاثیر قدرت کلام در جذب افراد ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﺪﻩ است ﮐﻪ ﻃﯽ ﺁﻥ ﻣﺘﻮﺟﻪ ﺷﺪﻧﺪ ﺍﮔﺮ ﺷﻤﺎ ﺑﻪ ﺧﻮﺩﺗﺎﻥ ﻓﻘﻂ ﯾﮏ ﺑﺎﺭ ﺑﮕﻮﯾﯿﺪ: "ﻓﻼﻥ ﮐﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﻤﯽﺗﻮﺍنم ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩهم" ﺑﺎﯾﺪ ﯾﮏ ﻧﻔﺮ ﺩﯾﮕﺮ چندین ﻣﺮﺗﺒﻪ ﺑﻪ ﺷﻤﺎ ﺑﮕﻮﯾﺪ ﮐﻪ "ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮﺍﻧﯿﺪ ﺁﻥ ﮐﺎﺭ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻫﯿﺪ" ﺗﺎ ﺍﺛﺮ ﻫﻤﺎﻥ ﯾﮏ ﺩﻓﻌﻪ ﺭﺍ ﺧﻨﺜﯽ ﮐﻨﺪ! این یعنی قدرت کلام .

ﻗﺪﺭﺕ ﻧﻔﻮﺫ ﮐﻼﻡ ﺷﻤﺎ ﺑﺮﺍﯼ ﺧﻮﺩﺗﺎﻥ چندین ﻣﺮﺗﺒﻪ ﺍﺯ ﻗﺪﺭﺕ ﮐﻼﻡ ﺩﯾﮕﺮﺍﻥ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺷﻤﺎ قوی‌تر است. پس واقعا بهتر است ﻣﺜﺒﺖ ﻓﮑﺮ ﮐﻨﯿﺪ. ﺁﻫﺴﺘﻪ ﺑﺎ ﺧﻮﺩ ﺻﺤﺒﺖ ﮐﺮﺩﻥ ﺭﺍ "بازگو" ﻣﯽﻧﺎﻣﻨﺪ. بازگو کردن ها ﺍﺛﺮﺍﺕ ﻋﻤﯿﻘﯽ ﺑﺮ ﺭﻭﯼ ﻓﺮﺩ ﮔﻮﯾﻨﺪﻩ‌ی آن‌ها ﺩﺍﺭﻧﺪ؛ ﻣﺮﺍﻗﺐ تکرار کلمات خود باشیم زیرا که از قدرت نفوذ آنها آگاه نستیم.

گفتگوهای درونی انسان باعث می شوند که او احساس امیدواری کند یا برعکس احساس کند که دلسرد است و ادامه زندگی برایش دشوار است. کلام ما بر احساس و عواطف خود ما و دیگران تأثیر مستقیمی دارد. توانایی سخنوری انسان می تواند او را به قله های رفیع موفقیت برساند یا اینکه او را به زیر بکشد و یا به کلی نابود کند.

سالیان درازی است که بین محققین زبانشناسی اختلاف نظر بر سر تاثیر قدرت کلام در جذب افراد وجود دارد. گروهی با اطمینان می گویند که زبان ما طرز فکر ما را مشخص می کند و بهمین دلیل است که انسانها به زبانهای مختلف با یکدیگر گفتگو می کنند و به همین اندازه هم طرز فکر های متفاوتی وجود دارد.

گروه دیگر بر این باورند که طرز فکر ما کاملاً از زبان ما مجزا می باشد و همه انسانها بدون تفاوت با یک دستور زبان مشابه بدنیا می آیند. البته این بحث و گفتگو از مرز های زبانشناسی هم فراتر می رود ، یعنی  به سئوال اصلی در مورد خود انسان و بطور کلی به درک و احساس او از دنیای اطرافش باز می گردد.

در حال حاضر روانشناسان هم به تحقیق در زمینه تاثیر قدرت کلام در جذب افراد پرداخته اند ، آنها هر روز دلایل بیشتری می یابند که گفتار طرز فکر و رفتار ما را شکل می دهد . یکی از نتایج جالب این تحقیقات اینست که  ما انسانها همراه با زبان مادری خودمان یک طرز فکر خاصی را هم می یابیم که بطور غیر قابل تصوری زندگی ما را تحت تاثیر قرار می دهد .

مسئولیت در گفتار

گفتار به تنهایی وجود ندارد. بندرت انسانها با خودشان حرف می زنند و اگر هم بزنند در حقیقت این فکر آنهاست که بلند بر زبانشان جاری می شود، بنابراین حتماً با کسی یا گروهی حرف می زنند و هر سخنی که گفته می شود همراهش مسئولیتی برای شخص گوینده ایجاد می کند، بهمین دلیل است که در مورد سخن گفتن و قدرت سخن در فرهنگ ایرانی ضرب المثلهای زیادی وجود دارد که تعدادی از آنها عبارتند از:

" زبان سرخ سر سبز می دهد بر باد "

 "سخن دان پرورده ، پیر کهن بیندیشد و آنگه بگوید سخن "

" کم گوی و گزیده گوی چون دٌر "

" تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد "

 

تاثیر قدرت کلام در جذب افراد
تاثیر قدرت کلام در جذب افراد
قدرت کلام
قدرت کلام

دلایل گفتار ما

گفتار ما دلایل متفاوتی دارد. یعنی انسانها بنا به دلایل مختلفی لب به سخن میگشایند. که عبارتند از:

  • گفتار روزمره که برای بر قراری ارتباط با دیگران  از آن استفاده می کنیم.
  • گفتاری که یک گوینده رادیو یا تلویزیون اجرا می کند در باره موضوعی است که با توجه به بسیاری از نکات به مجری واگذار می شود در این ارتباط یک طرفه ما فقط شنونده یا بیننده هستیم و امکان پاسخ گویی ما و تاثیر قدرت کلام در جذب افراد محدود می باشد.
  • گفتار تبلیغاتی در این گفتار گوینده سعی می کند بوسیله جملاتی برای محصولی مشتری بیابد که در این نوع گفتار هم از قدرت کلمات برای تغییر فکر شنونده استفاده می شود. در دنیا تبلیغات روشهایی وجود دارد که برای وادار کردن افراد برای خرید یک محصول چنان افکار انسان را تحریف می کنند که مثلاً در مورد مزه غذای بخصوصی چنان تبلیغ می کنند که دهن شنونده را آب می اندازند و او حتی بو و مزه آنرا بدون خوردن حس می کند برای اینکه مثلاً می گویند این غذا درست مشابه دست پخت مادر بزرگ است تنها با گفتن این کلمه در همه ما احساسی آشنا بوجود می آید و در حقیقت این حافظه ماست که موجب می شود که ما باور کنیم که این محصول ارزش خریدن را دارد . تمام این نکات نشان می دهد که چه اندازه کلمات روی ما اثر می گذارند.
  • گفتار در مجامع آموزشی در این گفتار هم اکثراً این مدرسین هستند که رشته کلام را در دست دارند و هدف شنوندگان در این مدل از ارتباط آموختن است.
  • گفتار بعدی سخنرانی یا مصاحبه های سیاست گذاران یا مسئولین مملکتی می باشد که در این گفتارها هم معمولاً این افراد سعی می کنند از فعالیتها یا مسئولیتهای خودشان به مردم گزارش بدهند باز هم ما در این مرحله شنونده می باشیم و بندرت می توانیم اظهار نظر کنیم . این مدلهای گفتاری در سراسر دنیا وجود دارند و تقریباً در اکثر کشور ها نوع گفتار ها چنین است و باز هم تاثیر قدرت کلام در جذب افراد کم است.

دنیای امروز بسیار پیچیده شده و بیشتر در سخنرانی ها جنگ جنگ کلام است و هر طرف که دقیقتر و سنجیده تر سخن بگوید برنده است. از طرف دیگر تکنولوژی ارتباطات بقدری سریع جلو می رود که حتی جوانها باید دنبالش بدوند چه رسد به کهنسالان در چنین دنیایی باید سخنرانان بخوبی از نقاط ضعف و قدرت جامعه مطلع باشند و با هوشیاری بیشتری سخنرانی کنند قبل از اینکه ناخواسته سخنانشان به گوش همه برسد.

راه های کسب توانایی سخنوری

اما چگونه به این توانمندی برسیم؟

خواندن کتاب: خواندن کتاب های متعدد، به ویژه رمان، داستان کوتاه و شعر می تواند در دراز مدت به ما کمک کند تا توانایی سخنوری خودمان را بالا ببریم.

دیدن فیلم: دیدن فیلم های خوب هم حتماً می تواند مفید باشد.

تمرین و تکرار: اما یک تمرین عالی پیشنهاد می کنم که هم می تواند برای تان سرگرم کننده و جذاب باشد و هم قدرت کلام تان را افزایش دهد. تمرین و تکرار بسیار ساده است. یک موقعیت یا یک مفهوم را در نظر بگیرید و بکوشید منظوری که مد نظرتان است را حداقل با ۵ جمله متفاوت بگویید. این تمرین را می توانید به تنهایی انجام دهید یا با اعضای خانواده و دوستان تکرار کنید.

مثلاً فرض کنید در یک مهمانی هستید و بسیار گرسنه اید ولی میزبان غذا را نمی آورد. شما می خواهید از میزبان بخواهید غذا را سرو کند. با ۵ جمله خواسته تان را بیان کنید:

ببخشید! شام را کی می آورید؟

برای شام منتظر کسی هستیم؟

هر چقدر شام را دیر بیاورید به ضرر خودتان است، چون ما گرسنه تر می شویم.

هر وقت خواستید شام را بیاورید حتما بگویید بیایم کمک کنم.

به به! چه بوی مطبوعی از آشپزخانه می آید؛ آدم را سر هوس می آورد که رژیمش را بشکند.

تمرینی مانند این، می تواند قدرت کلام شما و میزان نفوذ آن را به طرز شگفت انگیزی ارتقا دهد.

اعجاز قدرت کلام مثبت

کلام مثبت معجزه میکند، از کلام تو بر تو حکم می شود. کلام یک نیروی قدرتنمد و بسیار بسیار بزرگیست که از نظر علمی ثبات شده وقتی تو به زبان میاوری به همان اندازه آن را در زندگی خود خلق میکنید. کلمات قدرتمندند آنها میتوانند امید ما را بالا ببرند و حال ما را عوض کنند. ارتباط مستقیمی بین حرفهایی که میزنیم و شرایط زندگیمان وجود دارد.

ضمیر ناخوداگاه قوانینی داره که با یادگیری آن قوانین میتوانیم اهرم های بزرگی را برای رسیدن به خواسته هامان پیدا کنیم و مسیر زندگیمان را تغییر بدهیم. ضمیر ناخودآگاه ویژگیهای خاصی را دارد که هرکسی این ویژگیها را بداند میتواند زندگی خودش را متحول کند و با درک مقوله تاثیر قدرت کلام در جذب افراد و توانایی سخنوری خود در دیگران نفوذ کند.

قدرت کلام در جذب افراد
قدرت کلام در جذب افراد
لینک کوتاه : http://idehamooz.ir/o3NGA

همچنین ببینید

رازهای پنهان پول قسمت اول

رازهای پنهان پول قسمت اول

رازهای پنهان پول قسمت اول + ویدیو با کیفیت بالا و زیرنویس فارسی   رازهای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش + 6 =