خانه / کسب و کار / رازهای پنهان پول قسمت دوم

رازهای پنهان پول قسمت دوم

رازهای پنهان پول قسمت دوم + ویدیو با کیفیت بالا و زیرنویس فارسی

 

رازهای پنهان پول قسمت دوم

خُب دوستان عزیز سایت آموزشی ایده آموز، به قسمت دوم ویدیوی جالب و دیدینی رازهای پنهان پول خوش آمدید. در بخش اول از این ویدیو تلاش بر این بوده است که به بررسی فروپاشی اقتصاد در ایالات متحده و همچنین بررسی پول و امپراتوری دلار بپردازد. در ادامه این ویدیو (قسمت دوم) خواهیم دید مهم‌ترین پدیده‌ای که برای شناخت یک نظام امپریالیستی باید در نظر داشت، یک نظام واحد جهانی پول (در اینجا یعنی دلار) است.
شکل‌گیری این سیستم پول جهانی با پشتوانه دلار آن هم به صورت کاملا اتفاقی در جنگ جهانی دوم سبب شد تا زمینه اصلی برای ابر قدرت شدن آمریکا در جهان پدید ‌آید و تنها تحقق این امر باعث شد که آمریکا بتواند در سایر عرصه‌ها نیز به امپراطوریِ خود دست پیدا کند و این خود به نوبه خود یک دستاورد بزرگ برای آنها می باشد.

 

رازهای پنهان پول قسمت دوم
رازهای پنهان پول قسمت دوم

 

رازهای پنهان پول

این مستند (رازهای پنهان پول) که توسط اقتصادان آمریکایی Michael Maloney (مایکل مالونی) ساخته شده است، یک برنامه ویدئویی چند قسمتی است و حاوی موارد زیادی برای تفکر درباره آنها می باشد. از جمله این موارد می توان به دیدگاه های بزرگان اقتصاد از همان زمان (سال ساخت ویدیو) درباره فروپاشی اقتصاد ایالات متحده آمریکا اشاره نمود که البته هنوز محقق نشده است یا اعترافات ویدیویی تنی چند از رجال سیاسی درباره موضوعاتی خاص و پشت پرده.

برای نمونه: معاون نیکلای چائوشسکو (رئیس جمهور رومانی) جاسوس CIA بود. او بعد از دست‌گیری توسط نیروهای امنیتی رومانی اعتراف کرد که آمریکایی‌ها از او به عنوان جاسوس دوجانبه خواسته بودند که ابتدا آنکه اولویت‌های کشور را به هم بزند و تغییر بدهد به طوری که اگر مثلا کشوری اولویت اولش اقتصاد مقاومتی و در ضمن آن عدم خروج دلار است او این مسئله را به اولویت آخر یعنی خرید کالاهای لوکس و بی ارزش و در پی آن خروج ارز از کشور تغییر بدهد و دوم آنکه از او خواسته بودند هرکسی را در حکومت در جای غیر تخصصی خودش بگذارد مثلا اگر فلان شخص تخصص امنیتی دارد او را در پست مربوط به اقتصاد به کار بگیرد.

 

رازهای پنهان پول قسمت دوم
رازهای پنهان پول قسمت دوم

 

قسمت دوم

در قسمت دوم این مستند، آقای مایک ملونی به بررسی علل صعود و سقوط تمدن‌ها و رابطه‌ی آن با سیستم پول بدون پشتوانه (کارنسی) و با پشتوانه طلا و فلزات گران‌بها (مانی) می‌پردازد. او تحقیق خود را از یونان ۶۰۰ سال قبل از میلاد شروع می‌کند؛ جایی که در یونان، طلا به عنوان پول با ارزش شناخته می‌شود. ملونی این سیستم پولی ثابت و بر اساس طلا را علت اوج‌گیری تمدن یونان می‌داند اما با بررسی بیشتر به این نکته اشاره می‌کند که امپراطوری یونان در طی هفت گام به کارنسی روی می‌آورد و با کنار گذاشتن پول ثابت و خلق سکه‌های ناخالص عملا باعث فروپاشی این تمدن عظیم می‌شود.

مایک ملونی بر این اعتقاد استوار است که این هفت گام امپراطوری در طول تاریخ بارها و بارها تکرار و باعث فروپاشی تمدن‌های مختلف شده است و این‌بار نوبت به فروپاشی امپراطوری آمریکا خواهد شد.

 

قسمت دوم این ویدئو را اینجا تماشا کنید

 

قسمت اول این ویدئو را اینجا تماشا کنید

قسمت سوم این ویدئو را اینجا تماشا کنید

لینک کوتاه : http://idehamooz.ir/A2iWc

همچنین ببینید

باشگاه مشتریان

چند راهکار مهم برای ایجاد باشگاه مشتریان

چند گام برای ایجاد باشگاه مشتریان باشگاه مشتریان ایده آموز امروز برای شما مقاله ای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه × 9 =