خانه / اساتید و کارآفرینان / زندگی نامه استاد محمود معظمی

زندگی نامه استاد محمود معظمی

زندگی نامه استاد محمود معظمی

زندگی نامه استاد محمود معظمی
زندگی نامه استاد محمود معظمی

ایده آموز در این مقاله زندگی نامه استاد محمود معظمی را برای شما آماده نموده است تا با خواندن آن از تفکراتی منفی در مسیر داشتن زندگی شاد، فاصله بگیریم.

معمولا میگوییم: خوشبختی ذاتی است یا فلان شخص شانس بیشتری نسبت به ما دارد. اما باید بدانیم طبق نظر بزرگان عرصه روانشناسی، هیچ وقت نباید مسایل و مشکلاتمان را به شانس واگذار کنیم. یکی از نمونه های بارز این مسئله، استاد محمود معظمی می باشند که در اینجا به بررسی دلایل شاد زیستن ایشان می پردازیم و سخنانی از زبان خود ایشان می شنویم.

معرفی استاد محمود معظمی

استاد محمود معظمی متولد ۱۳۳۱ است. سالیانی است که ساکن کاناداست. با همسر و سه دخترش در شهر ونکوور زندگی شادمانه‌ای دارد و مرتب بین ایران و کانادا در رفت ‌و آمد است. چندین و چند مدرک دانشگاهی دارد و دوره‌های متعددی را در زمینه‌های مختلف گذرانده است. حتی همین الان هم به‌طور متوسط ماهی هزار دلار خرج آموختن خود می‌کند. با این حال افتخار او به مدارکش، درجات علمی‌اش، تعدّد آنها و اعتبار دانشگاه‌ها و موسساتی که از آنها مدرک گرفته، نیست.

محمود معظمی می‌گوید فرض کنید من یک آدم بی‌سوادم! از من بپرسید: «آیا خوشبخت هستی؟ آیا از زندگی‌ات راضی هستی؟» اگر با اطمینان پاسخ مثبت بدهم، آن وقت، می‌توانید به حرف‌هایم اعتماد کنید و آنها را به کار ببندید.

استاد محمود معظمی سال‌هاست که خودش را کاملا خوشبخت می‌داند. خوشبختی از نگاه او، نداشتن مشکل و دغدغه نیست. او همین الان هم با مسائلی در زندگی‌اش روبه‌روست که شاید یک انسان معمولی را از پا درآورد. اما می‌گوید مشکل را فقط آنهایی ندارند که الان در گورستان‌ها آرمیده‌اند! انسان تا وقتی زنده است، مشکل (یا بهتر است بگوییم مسئله یا مسائلی) دارد که باید آنها را حل کند و زندگی یعنی همین: لذت بردن از حل مسائل!

محمود معظمی همواره لبخند می‌زند. بسیار آرام و شاد است و با روی باز با دیگران برخورد می‌کند. البته همیشه این‌طور نبوده؛ زمانی او هم خیلی عصبانی می‌شد، می‌خواست حرف خودش را ثابت کند، خجول و کم‌ اعتماد به نفس بود و با این‌که در امتحانات کتبی مدرسه نمرات خیلی خوبی می‌آورد، هنگام امتحانات شفاهی در کلاس دست و پایش را گم می‌کرد.

یک بار در دبیرستان وقتی نتوانسته بود پای تخته اضطراب و خجولی‌اش را کنترل کند، با معلمش آن‌قدر تند صحبت کرده بود که از کلاس اخراج شد!

او عمیقا انسان‌ها ــ همۀ انسان‌ها ــ را دوست دارد، و دوست دارد همه را خوشبخت ببیند. برای همین با وجود فعالیت‌های فراوان دیگر، بیشتر وقتش را صرف کمک به افراد علاقه‌مند می‌کند. تمرکز بر امر آموزش را از سال ۱۳۷۰ آغاز کرده، و درباره آموزش‌هایش در یک جمله ‌چنین می‌گوید:

این آموزش‌ها دربردارندۀ نگرشی است که می‌تواند کمک کند آدم‌ها در هر موقعیتی که هستند، بهترین باشند و خوشبخت

آن انسان خجول سال‌هاست که آدم دیگری شده است. چون خودش این طور خواسته و در این راه، پشتکاری فراوان داشته است روبه‌روی دوربین تلویزیونی می‌نشیند و با لبخند و آرامش با میلیون‌ها بیننده‌ای صحبت می‌کند که برنامه‌های او را در سراسر جهان می‌بینند.. استاد محمود معظمی حالا در سمینارهایش در برابر صدها و گاه چند هزار نفر می‌ایستد و با اطمینان به آنها می‌گوید:

می‌توانید زندگی‌تان را بهتر کنید! می‌توانید آن زندگی را که دوست دارید بسازید! و می‌توانید خودتان را بیشتر دوست داشته باشید!

شعار اصلی محمود معظمی

خودت را دوست بدار و کمک کن تا دیگران نیز خود را بیشتر دوست بدارند

عمیقا به این گفته معتقد است و آن را شعار اصلی نگرشی قرار داده که در آموزش‌هایش ترویج می‌دهد. می‌گوید مشکل اصلی جوامع این است که انسان‌ها خودشان را دوست ندارند و با خودشان آشتی نیستند. برای همین اگر همین الان یک بسته به آنها بدهند و بگویند خوشبختیِ شما داخل این بسته است، می‌گویند لابد اشتباهی شده و بسته مال شخص دیگری است!

نگرش مکتب کمال

برای همین با وجود فعالیت‌های فراوان دیگر، بیشتر وقتش را در مکتب کمال صرف کمک به افراد علاقه‌مند می‌کند. سال ۱۳۷۰ مکتب کمال را تاسیس کرده، و درباره آن در یک جمله ‌چنین می‌گوید:

مکتب کمال نگرشی است که می‌تواند کمک کند آدم‌ها در هر موقعیتی که هستند، بهترین باشند و خوشبخت.

پاسخ محمود معظمی به برخی سوالات

پرسش: چرا دوست داشتن خود تا این حد مهم است؟

پاسخ: علاقه قلبی استاد محمود معظمی به انسان‌ها و توانایی‌های فوق العاده آنها، موجب شده است تا بیشتر وقت خود را صرف آموزش و پرورش نیروهای علاقه‌مند کند. وی معتقد است متاسفانه برخلاف باور عموم، قالب انسان‌ها به دلایل مختلف به‌قدر کافی خود را دوست نمی‌دارند و به خود احترام نمی‌گذارند، به همین دلیل اکثر اوقات به جای دوستی و مهر با خود و دیگران، در حق خود و دیگران دشمنی می‌ورزند و بدی می‌کنند و منافع خود را از بین می‌برند.

پرسش: چرا ایشان در قسمت معرفی ، نام مدارک خود را  نمیکنند؟

پاسخ: تحصیلات رسمی محمود معظمی به گفته خود به شرح زیر است:

خواندن و نوشتن، اگر کسی چیزی بیشتر را لازم می‌داند، متاسفم که ناامید می‌شود.

پرسش: به هر حال وقتی دم از چندین مدرک می‌زنید، خوب بود حداقل یکی را ذکر می‌کردید 

پاسخ: آن متن را من ننوشته‌ام، اما بهتر نیست از خودتان بپرسید چرا در این مملکت این‌قدر به مدرک گیر می‌دهند و برایشان مهم است؟ بهتر نیست از خودمان بپرسیم آیا از این شخص چیزی آموخته‌ام یا نه؟ آیا مطالبش به دردمان می‌خورد یا نه؟ آیا سعدی و حافظ و بزرگان دیگر مدرک دکترا از هاروارد و ییل و آکسفورد و…  داشته‌اند؟ شاید بهتر باشد قبل از این‌که در مورد فلسفه و دیدگاه‌های آموزش‌هایم برای شما بنویسم، قدری در مورد خواسته‌ها و آرزوهای شما بازدیدکنندۀ عزیز و دوست داشتنی بگویم. برای نمونه:

  • شما می‌خواهید ثروتمندتر شوید و در کار و حرفه خود موفق باشید و بدرخشید؛
  • شما می خواهید تندرست و سلامت‌تر شوید؛
  • شما می‌خواهید زندگی خانوادگی شادتر داشته باشید و فرزندان بهتری تربیت کنید؛
  • شما می‌خواهید جذاب‌تر و دوست‌داشتنی‌تر باشید؛
  • شما می خواهید زندگی پرمعنی و مفید‌تری داشته باشید؛
بیوگرافی استاد محمود معظمی
بیوگرافی استاد محمود معظمی

ممکن است بخواهید همه یا تعدادی از موارد فوق را باهم داشته باشید و در یک جمله: شما می خواهید خوشبخت‌تر شوید.

همین طور است؟

ممکن است بپرسید: "چگونه شما از خواسته های قلبی من و دیگران باخبر هستید؟" آن‌وقت به شما خواهم گفت: "بسیار ساده." بیش از ۳۵ سال تجربه در خودشناسی عملی، شاگردی استادان برجسته و مهربان که با روی گشاده آن‌چه را که نیاز داشتم به من آموزش دادند، آموزش هزاران نفر از طبقات اجتماعی و تجربیات متفاوت، سفر به کشورهای مختلف جهان و آشنایی با نیاز های روحی و روانی آنان، تعلیم و "کوچ" تیم‌های ورزشی و مدیران شرکت‌های بزرگ و موفق، مدیریت شرکت های موفق ایرانی و خارجی در ایران، آمریکا و کانادا و همچنین مرور زندگی پر فراز و نشیب خودم، همه به من آموختند که نیازهای بشر در سراسر جهان تقریبا یکسان و شبیه است.

خبر بد و خبر خوب از زبان محمود معظمی

متاسفم که مجبورم بر خلاف میل قلبی‌ام یک "خبر بد" به شما بدهم.

خبر بد

خبر بد این است که تقریبا اکثر مردم جهان، جدا از این‌که چقدر دارند، در چه شغل و مرتبه ای هستند یا چه سن و سالی دارند، ناخوشبخت هستند و احساس ناخوشبختی می‌کنند. خیلی ها هم که در پی خوشبختی هستند غالبا خود را ناکام و مایوس می یابند!

خبر خوب

خبر خوب این است که این آموزش‌ها پاسخی کارآ و موثر برای کسانی که از صمیم قلب می‌خواهند شاد و موفق زندگی کنند، دارد. به عبارت بهتر:  "خوشبختی و خوشبخت بودن در این آموزش‌ها کاملا امکان‌پذیر است."

بزرگ‌ترین عامل و علت ناخوشبختی انسان‌ها این است که برای چیزی که در جست‌وجوی آن هستند، تعریف مشخص و روشنی ندارند. به عبارت دیگر، اکثر انسان‌ها در جست‌وجوی چیزی هستند که خود نیز به روشنی نمی دانند آن چیز چیست!

همانطور که مشاهده می فرمایید، خوشبختی تنها یک احساس است و هر احساسی مشخصه‌های خود را دارد:

  • درونی  است و به هیچ چیز مادی (مثل ملک، خانه، ثروت، همسر، ماشین، شغل و…) وابسته نیست. چنانچه خیلی‌ها چیزهایی را که ما داریم ندارند، ولی می‌توانند خوشبخت‌تر از ما باشند؛ و بالعکس، هستند کسانی که بسیار بیش از ما دارند ولی به اندازۀ ما احساس خوشبختی و نیک‌بختی نمی‌کنند.
  • پایدار نیست و برای حفظ آن می‌بایست کارهایی انجام داد.
  • ریشه در نوع تفکر و دید شخص به خود، دیگران و دنیای اطرافش دارد.
  • آموختنی است و اگر بدانیم چگونه احساسات خود را مدیریت کنیم، خواهیم توانست میزان خوشبختی خود را نیز افزایش دهیم. در اختیار خود شخص است. (بیش از آن‌که تصور شود.)

فیلمی از محمود معظمی درباره تله ی زندگی

 

برداشت ما از زندگی نامه استاد محمود معظمی

ممکن است بگویید، من هر گاه که دوست مورد علاقه، ماشین، خانه، درآمد کافی، فرزند یا همسرم را می‌بیینم احساس خوشبختی می‌کنم. یا هنگامی حالم خوب می‌شود که به خواسته‌هایم برسم. یا هیکلم متناسب باشد، تندرست باشم و غیره…. پاسخ در خود پرسش شما نهفته است. به عبارت دیگر، "شما هنگامی از خودتان رضایت پیدا می‌کنید و خود را دوست می‌دارید و احترام می‌گذارید که به یک یا چند خواسته یا هدفی که معین کرده‌اید برسید." مانند دانش آموز و یا دانشجویی که تنها با آوردن نمرات خوب و درخشان می‌تواند رضایت اطرافیان و بزرگ‌ترهایش را کسب کند.

باید پیام این جمله را که شعار اصلی سخنان محمود معظمی نیز هست را سرلوحۀ زندگی خود قرار دهیم:

خودت را دوست بدار، و کمک کن تا دیگران نیز خود را بیشتر دوست بدارند

محمود معظمی
محمود معظمی
لینک کوتاه : http://idehamooz.ir/UETg2

همچنین ببینید

بیوگرافی دکتر احمد حلت

بیوگرافی دکتر احمد حلت

بیـوگـرافی دکـتر احـمـد حـلـت بیوگرافی دکتر احمد حلت ایده آموز امروز برای شما بیوگرافی دکتر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− سه = 0