خانه / مقالات / معرفی / کارآفرینان پرورش دهنده ماهی خاویار در کویر+فیلم

کارآفرینان پرورش دهنده ماهی خاویار در کویر+فیلم

کارآفرینان پرورش دهنده ماهی خاویار در کویر+فیلم
محمدتقی برخورداری پرورش دهنده ماهی در کویر ایران

khavyar kavir کارآفرینان پرورش دهنده ماهی خاویار در کویر+فیلم

محمدتقی برخورداری پرورش دهنده ماهی در کویر ایران

 

چکیده:
دلیل انتخاب کارآفررین برتر ایران انجام کاری «برای اولین بار» است مانند اولین پرورش دهنده خصوصی حشرات مفید, یا اولین شركت جوینده یابنده اشیای گم شده, یا اولین سیستم تصفیه هوازی و , جشنواره كارآفرینی امسال ویژه كسب و كارهای كمتر از ۵ سال بود «كسب و كار» تازه راه انداختن و در این «تازگی» خطرات احتمالی را پذیرفتن و با علم به موانع, ادامه دادن, بر دانش علمی تكیه كردن و حتی از ویرانه چاه شوری, آب شیرین استحصال كردن و یا حتی در كویر ماهی خاویار پرورش دادن, كسی مثل آقای محمدتقی برخورداری و پرورش ماهی خاویار حتی در كویر خشک قم !!

فیلم مصاحبه با کارآفرین برگزیده محمدتقی برخورداری :

 

معرفی کارآفرین :

آقای محمدتقی برخورداری، برنده سومین جشنواره ملی كارآفرینی ، فعالیت خود را اینگونه شرح می دهد: «از آنجا كه ماهی خاویار به دلیل صید بی رویه و یا قاچاق در معرض انقراض قرار گرفت، شیلات كشور در یك فراخوان ملی، پرورش این ماهی را به تمام سازمان های مربوط و در تمامی استان ها پیشنهاد داد و هدف آن هم جلوگیری از انقراض این ماهی و هم شناسایی مناطق مناسب پرورش این نوع ماهی در كشور بود، این فراخوان در سال۸۰ صورت گرفت. سازمان كشاورزی استان قم هم برای این منظور این موضوع را به چند تن از كشاورزان پیشنهاد كرد، اما به دلیل ناشناخته بودن آن و هم به دلیل آن كه در نگاه اول پرورش این ماهی در كویر قم ناممكن می نمود، كسی حاضر به انجام این كار نشد. رئیس وقت سازمان كشاورزی استان قم داماد مرا كه مهندس كشاورزی است خواست و به او گفت به آقای برخورداری بگو بیاید با او كار دارم، رفتم و او گفت كاری است كه به هر كس پیشنهاد می دهیم، فرار می كند. چون به روحیات تو آشنا بودم و می دانستم كه از انجام كارهای تازه ابایی نداری تو را صدا زدم. موضوع را به من گفت و من از او خواستم تا با یكی از كارشناسان شیلات جلسه ای داشته باشم و اطلاعاتی در این زمینه كسب كنم.» آن جلسه به مدت نیم ساعت برگزار و ایشان با این ماهی و شرایط پرورش آن آشنا شد. مهندس طاهری كه هم اكنون معاونت سازمان كشاورزی استان قم را نیز بر عهده دارد، اطلاعات لازم را در اختیار وی گذاشت: «دیدم ماهی عجیب و خوبی است و بازار مناسبی هم در خارج از كشور دارد، فهمیدم كار زیبایی است و قبول كردم آن را انجام دهم.» به این ترتیب این كارآفرین آماده انجام كاری می شود كه بسیاری به دلیل تازگی و خطرات احتمالی حاضر به انجام آن نمی شوند. وی كه شغل اصلی اش ساخت و ساز بود، نقشه پروژه را تحویل می گیرد و بنا به تجربیات فنی خود و با دادن تغییراتی به آن شروع به ساخت می كند. البته در اجرای طرح به مشكلاتی نیز برمی خورد: «موقعی كه ساخت زیربناهای طرح تمام شد و ساختن سیستم آبرسانی را شروع كردیم، متوجه شدیم كه به لحاظ هزینه ای پمپاژ ۵۰ لیتر آب در ثانیه، هزینه بردار وگران است. كار به جایی رسید كه از ادامه دادن مأیوس شده بودیم و حتی چند كارشناس تأسیسات را هم كه سر طرح آوردیم، نتوانستند كاری از پیش ببرند. چندین شبانه روز فكرم را به خود مشغول كرده بود، از آنجا كه زمینه شغلی شخصی ام ساخت و ساز بود، موفق شدم طرحی را برای آبرسانی پیاده كنم كه با ایجاد یك شبكه آبیاری و بدون استفاده از پمپ، براساس اختلاف سطحی كه در زمین وجود داشت، شبكه را طوری طراحی كنم كه به همان میزان اكسیژن لازم و یا حتی بیشتر را وارد آب كند.»
شغل اول محمد تقی برخورداری ساخت و ساز بود. وی چنانكه خودش می گوید، به دلیل نیاز خانواده از سیزده سالگی درس و مدرسه را رها كرده و به كارگری می پردازد. در هفده سالگی در گچبری مهارت پیدا می كند و با كمك اندوخته هایی كه در این سالها كسب می كند، از بیست سالگی وارد كار ساخت و ساز می شود. وی در مرحله بعدی زندگی اش آنگونه كه خودش می گوید: «بنا بر علاقه ای كه به كشاورزی و كار و تولید داشتم اندوخته های بیست ساله خود از ساخت و ساز را وارد كشاورزی كردم.» وی علاوه بر علاقه خود، نیاز كشور به كشاورزی و تولید برای قطع وابستگی را نیز از دلایل دیگر رو آوردن به كشاورزی می داند و می گوید: «می بایستی برای قطع وابستگی اقتصادی كشور تلاش كرد ولازمه آن نیز تولید است. كشاورزی هم علاوه بر داشتن ویژگی تولیدی، قوت و غذای مردم را نیز تأمین می كند.» او اقدام به خرید زمین بایری می كند كه چاه مخروبه ای هم در آن واقع بود و در امور مربوط به كشاورزی، به دلیل تفاوتی كه با زمینه شغلی اصلی وی داشت، از تجربه ها و اطلاعات داماد خود كه كارشناس كشاورزی است استفاده می كند. بنا بر توصیه داماد به پدرزن كه كار كشاورزی می بایست كار علمی باشد، با توجه به شور بودن آب چاه كه سبب ورشكستگی مالك قبلی شده بود، مجوز جابه جایی گرفته، چاه را عمیق تر كرده و از سفره زیرین استفاده می كند و به آب شیرین دست پیدا می كند. به این ترتیب زمین بایری كه سبب ورشكستگی شده بود، با تدبیری كارشناسانه دوباره احیا شد. وی همچنان كار علمی خود را پی گرفته و به تسطیح زمین كشاورزی و شیب بندی آن كه سبب آبرسانی یكنواخت می شود، می پردازد. او برای این منظور شش كیلومتر جوی را سیمانی می كند تا از هدر رفتن آب جلوگیری كند. اقداماتی از این دست سبب می شود كه اولین لوح تقدیر را در زمینه كارهای زیربنایی در سال ۸۰ اخذ كند. در عین حال باعث می شود تا در سطح سازمان كشاورزی استان قم نیز، وی به عنوان فردی نوآور و با پشتكار وعلاقه مند به تولید شناخته شود. چنین تصویری از
« برخورداری » سبب شد تا طرح پرورش ماهی خاویار ازسوی سازمان كشاورزی به وی پیشنهاد شود كه قصه آن قبلاً از نظرتان گذشت. به این ترتیب برای نخستین بار پرورش ماهی خاویاری در كشور صورت می گیرد. این ماهی كه فسیل زنده نامیده می شود و درحدود صد و پنجاه میلیون سال قدمت دارد، در وزن های دوازده تا بیست گرم به برخورداری تحویل داده شد. این بچه ماهی ها از كارگاه پرورش ماهی شهید بهشتی واقع در شهرستان رشت كه به منظور انتقال به دریا تهیه می شدند، به قم منتقل شدند. علاوه بر تأمین اكسیژن در آب، این ماهی برای زنده ماندن به دمایی بین ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتیگراد نیاز دارد و علی رغم سختی امر، « برخورداری » توانسته است با استفاده از سیستم آبرسانی كه خود طراحی كرده بود، دمای آب را در ۲۱‎/۵ درجه نگه دارد. پرورش ماهی ها دو سال به درازا كشید و نخستین برداشت محصول از ماهیان خاویاری در سال ۸۲ صورت گرفت. كه موفقیت بزرگی بود: «وقتی مصاحبه من در صدا و سیما پخش شد، شخصی كه ساكن امارات است، با من تماس برقرار كرد و ابراز تمایل كرد تا محصول خاویاری به كشور امارات صادر شود». وی تاكنون شش تن ماهی خاویار را به كشور امارات صادر كرده و بنا به گفته خودش، بخشی از خوراك توریست های اروپایی در امارات در كویر قم پرورش می یابد. در عین حال وی از مشكلاتی سخن می گوید كه به دلیل نو بودن صادرات این ماهی وجود داشت. چرا كه اساساً به دلیل سابقه نداشتن صادرات این ماهی، قانون مشخصی هم وجود نداشت، كه با پیگیری وی مشكلاتی از این دست نیز برطرف شده است. گرچه خودش می گوید به دلیل بازار بسیار مناسبی كه این ماهی دارد و نیز به علت داشتن استانداردهای جهانی سلامت در صورت برطرف شدن مشكلات موجود می تواند تمامی محصول خود را صادر كند. هم اكنون نیز به طور متوسط ۵ تا ۷ تن محصول در سال برداشت می كند و وی بر آن است تا میزان آن را به ۲۰ تن در سال برساند.
در عین حال ایشان از سال ۸۴ تاكنون ۶ تن ماهی خاویار یا همان فیل ماهی صادر كرده است.
گرچه « برخورداری » به دلیل پرورش نخستین ماهی خاویار در كشور به عنوان كارآفرین برتر شناخته شد، اما او ابتكارات و نوآوری های دیگری نیز در زمینه فعالیت خود دارد كه مهمترین آنها سیستم آبرسانی با استفاده از اختلاف سطح است كه طی آن توانسته است بدون به كار بردن پمپ آب و یا حتی یك شیر فلكه، محیط زیست لازم برای این ماهی حساس و به قول خودش عجیب را فراهم كند. از دیگر ابتكارات این كارآفرین، ایجاد استخر ذخیره آب برای نخستین بار در قم است.
استخر این امكان را برای او فراهم می آورد تا در شب آبگیری و در روز آبرسانی به زمین كشاورزی را به میزان دو برابر افزایش دهد. همین امر سبب شده تا وی بتواند حداقل ۴۰ هكتار زمین را بیشتر از دیگران زیركشت ببرد.
از دیگر اقدامات او جابه جایی آب و شیرین كردن آب چاه، تسطیح زمین، برقی كردن چاه و پوشش انهار است كه همانطور كه گفته شد با سیمانی كردن شش كیلومتر از جویهای آبیاری زمین خود، علاوه بر مدیریت آب و آبرسانی توانسته است از هدر رفتن آن بر اثر نشت در زمین جلوگیری كند. نكته برجسته دیگر در كار « برخورداری » این است كه وی بنا بر توصیه داماد خود، برای نخستین بار اقدام به تزریق گوگرد به زمین كشاورزی برای افزایش رشد و تولید گندم كرده است كه این امر سبب افزایش برداشت در هر هكتار از سه تن به هفت تن شده است. در زمینه عنوان اصلی كارآفرینی او نیز، وی موفق به ایجاد زمینه اشتغال مستقیم برای پانزده نفر شده و آنگونه كه خودش می گوید: «حتی نگذاشتم كه پسرانم كار دولتی بگیرند». ۴ فرزند او در حال حاضر در كنار پدر و در كشاورزی مشغول به فعالیت هستند و از آنجا كه قصد دارد تا یك گاوداری نیز تأسیس كند، هم اكنون یكی از فرزندان وی در رشته امور دام دانشگاه علمی – كاربردی مشغول تحصیل است، تا كمك پدر باشد و او را از نظر دانش علمی غنی سازد.
از نكات برجسته دیگر فعالیت محمد تقی برخورداری جلوگیری از هرزرفتن آب غنی شده در پرورش ماهی است. آب مورد استفاده در پرورش ماهی به دلیل فضولات ماهی ها و نیز دلایل دیگر، از نظر مواد غذایی برای مصارف كشاورزی بسیار غنی است كه وی با اطلاع از این امر، با ایجاد استخر ذخیره، آب غنی شده را به زمین كشاورزی هدایت می كند كه همین امر سبب افزایش ۲۰ درصدی عملكرد كشاورزی شده است. «من حاضرم تمام تجربیاتم را دراختیار كشاورزان قرار دهم، چرا كه موفقیت همه كشاورزان را می خواهم و در عین حال آرزو می كنم تا در پرورش ماهی خاویار به تولید انبوه برسیم».

او در پایان مصاحبه تلفنی ازما خواسته تا حتماً در گزارش خود بنویسیم كه «من از اداره كشاورزی تقاضا دارم كه این فعالیت را ترویج كند و دولت هم از آن حمایت كند تا هرجا كه امكان آن هست، ما پرورش ماهی خاویار داشته باشیم».

 منبع : سایت آفتاب
لینک کوتاه : http://idehamooz.ir/aG2Se

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*


8 + = هفده

theme