خانه / مقالات / موفقیت / تعیین هدف / مطالعه مؤثر با نقشه ذهنی

مطالعه مؤثر با نقشه ذهنی

مطالعه مؤثر با نقشه ذهنی

Studying02 مطالعه مؤثر با نقشه ذهنی

مطالعه مؤثر با نقشه ذهنی

نقشه ذهنی روشی گرافیکی برای نمایش محتوا است. نقشه ذهنی را میتوان مدل تکامل یافته درخت حافظه دانست که در چند سال اخیر کاربرد آن در مطالعه موثر مورد توجه قرار گرفته است.

کاربرد نقشه ذهنی در مطالعه چیست؟

نقشه ذهنی سه کاربرد مهم در مطالعه دارد:

اول : ساخت درختواره مطالب جهت فهم بهتر :

درک کامل مطالب یک کتاب که دارای چندین فصل و بخش است، و هر قسمت از آن دارای محتوای بسیاری است، قدری مشکل میشود. خصوصاً اگر مطلب دارای زیرمجموعه های مختلف و متنوعی باشد.
خواننده باید بداند چه مطلبی در ذیل کدام عنوان کلّیتر است و با کشیدن نقشه ذهنی میتوان یک نقشه خوب از متن تولید کرد.

دوم : به خاطر سپردن بهتر و سادهتر نسبت به خواندن عادی :

اگر بخواهید مطالب یک کتاب را در ذهن خود حک کنید، یا باید کل آن را حفظ کنید، این روش تنها برای بازیگران کاربرد دارد که میخواهند یک فیلمنامه را کامل حفظ کنند، برای متون دیگر این روش عاقالنه به نظر نمیرسد! یا اینکه خالصه برداری کنید و آن را حفظ کنید.
مشکل این روش این است که خالصه یک کتاب ممکن است تصویر مناسبی از کل آن نباشد. خالصه برداری تابع برداشت ذهنی و شرایط فیزیکی و محیطی است و کاربرد خاص خود را دارد، ولی برای حفظ کردن مطالب یک کتاب نه! بهترین کار این است که از نقشه ذهنی برای به خاطر سپردن مطالب یک کتاب استفاده کنید. بدیهی است که در نقشه مطالب استخراج میشود. به همین دلیل با حفظ نقشه ذهنی، میتوان ادعا کرد کل مطالب کتاب حفظ شده اند.

سوم : مرور بسیار سریع مطالب یک کتاب در حداقل زمان و با حداکثر کارایی :

مرور مطالب یک کتاب هم برای تثبیت حفظ، و هم برای مراجعه های بعدی خواننده اهمیت دارد و اگر بخواهید مطالب یک کتاب را مرور کنید، یا باید آن را دوباره بخوانید، یا خالصه را بخوانید و یا نقشه ذهنی را. مرور نقشه ذهنی سریعترین و بهترین روش است، زیرا هم با حفظ مطالب کلی و زیرمجموعه های آن، همان درک و دریافت کلی را دوباره یادآوری میکنید.

در کدام نوع کتابها کاربرد دارد؟

انواع کتابها، به جز کتابهای داستان و رمان را میتوان با استفاده از نقشه ذهنی تحلیل و به خاطر سپرد، خصوصاً مطالب کتابها و مطالب تحلیلی و فنی با نقشه ذهنی بسیار راحتتر درک میشوند.

چرا باید از نقشه ذهنی استفاده کنیم؟

علاوه بر کاربردهای سه گانهای که در بالا ذکر شد، استفاده از نقشه ذهنی به خاطر فرم گرافیکیای که دارد باعث میشود حس نیاز به مطالعه در فرد همواره فعال بماند و مطالعه را به امری دلپذیر تبدیل میکند. همچنین وقتی یادگرفتید نقشه های ذهنی خوبی ترسیم کنید، برای اجرای یک سخنرانی خوب، تنظیم محتوای درسی، نوشتن کتاب، هدفگذاری و برنامه ریزی و بسیاری موضوعات دیگر نیز از استفاده خواهید کرد و از قدرت عملکرد آن شگفت زده خواهید شد.

برای کشیدن نقشه ذهنی چه چیزهایی نیاز داریم؟

برای کشیدن نقشه ذهنی نیاز به وسایل خاصی ندارد، اگر بخواهید میتوانید از نرمافزارهای رایانهای استفاده کنید، ولی نقشة ذهنی در اصل توسط دست کشیده
میشود. می توانید از یک کاغذ و یک خودکار یا مداد استفاده کنید یا مثل من برای زیباتر شدن و اتوماتیک سازیهای ذهنی از خودکارهای با رنگهای مختلف و کاغذ قطع ۳  A برای رسم خود نقشة ذهنی و برای برجسته سازی و عالمتگذاری در کتاب از ماژیکهای مطالعه رنگی استفاده کنید.

من از این وسایل استفاده میکنم:

ولی همانطور که عرض شد استفاده از رنگ یک امر ذوقی است و هر کسی هر طور راحتتر باشد، از همان راه استفاده میکند. مثال من در ابتدا از خودکار آبی برای
کشیدن نقشه های ذهنی استفاده میکردم :

ولی نقشه ذهنی همین فصل از کتاب انسان ۲۰۲۰، با استفاده از روش درست نقشه ذهنی به شکل زیر تبدیل میشود:

چه چیزی را باید در نقشة ذهنی بنویسیم؟

اول باید بدانیم که نقشه ذهنی را بعد از اتمام مطالعه یک فصل، و برجسته سازی موارد مهم میکشیم.

در نقشه ذهنی عنوان فصل، عنوانهای اصلی، عنوانهای فرعی، عنوانهای فرعی تر …. تا متن برجسته شده، نوشته میشود.

ابتدا در وسط صفحه عنوان فصل را مینویسیم و دور آن یک دایره میکشیم. اگر  دایره را مثل یک ساعت عقربهای در نظر بگیرید، از موقعیت ساعت ۲ یک خط به بیرون
میکشیم و عنوان اصلی را مینویسیم. سپس از همین عنوان اصلی خطوطی برای مشخص کردن عنوانهای فرعی میکشیم، این کار را تا آنجا ادامه میدهیم تا تمام موارد مهمی که در ذیل این عنوان اصلی برجسته کردهایم را در نقشه ذهنی پیاده کرده باشیم.

کلمات مرتبط :

مطالعه مؤثر با نقشه ذهنی , مطالعه مؤثر , نقشه ذهنی , مطالعه , نقشه , ذهنی , تحلیل ذهنی , کتابها , مطالب تحلیلی و فنی با نقشه ذهنی , مطالب تحلیلی و فنی , مطالب , ایده آموز , مطالعه موثر , کسب و کار , موفقیت , دانش ,

لینک کوتاه : http://idehamooz.ir/Tf8kW

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*


+ 5 = دوازده

theme