خانه / مقالات / موفقیت / خلاقیت / ایده خلاقیت-درس۶-ترفندهای تقویت خلاقیت

ایده خلاقیت-درس۶-ترفندهای تقویت خلاقیت

ایده خلاقیت-درس۶-ترفندهای تقویت خلاقیت

Creative1107 ایده خلاقیت درس6 ترفندهای تقویت خلاقیت

ترفندهای تقویت خلاقیت

۱. فاصله روان‌شناختی ایجاد کنید.

 

هیچ‌وقت از خودتان پرسیده‌اید چرا نصیحت ‌کردن یک دوست از حل‌ کردن مشکلات خودتان راحت‌تر است؟ این به‌خاطر آن است که شما از دوست‌تان فاصله روان‌شناختی دارید، یعنی می‌توانید منطقی‌تر و شفاف‌تر درباره مشکل او فکر کنید. اگر می‌خواهید شفافیت و بینش تازه‌ای درباره چیزی که روی آن کار می‌کنید به دست آورید، برای مدتی از آن کمی فاصله بگیرید. این کار به شما کمک خواهد کرد فاصله روان‌شناختی داشته باشید. پژوهش‌ها نشان داده‌اند ایجاد فاصله روان‌شناختی بین شما و یک مشکل، خلاقیت‌تان را تقویت می‌کند و اجازه می‌دهد منصفانه‌تر فکر کنید.
۲. به خودتان کمی اجازه رویاپردازی بدهید.
رویاپردازی یا بُهتِ‌ ذهنی هنگام کار، عادت رایجی است. ممکن است پشت میزتان نشسته باشید و مشغول کارکردن باشید که ناگهان متوجه می‌شوید ذهن‌تان جای دیگری است(احتمالا به بچه‌ها یا اینکه ناهار چه چیزی بخورید، فکر می‌کنید). به‌جای بد دانستن این ‌کار، یا سرزنش خودتان به‌خاطر کم‌کاری، با آن کنار بیایید. کمی رویاپردازی می‌تواند خلاقیت را تقویت کند، چون به مغزتان اجازه می‌دهد آرام باشد و شما می‌توانید بیرون از چارچوب‌های معمول فکر کنید. پژوهش‌گران درست می‌گویند که خلاقانه‌ترین و نوآورانه‌ترین لحظه‌ها هنگام رویاپردازی به وجود می‌آیند.
در همین لحظه‌های رویاپردازی است که ذهن می‌تواند بین واحدهای اطلاعاتی که در ناخودآگاه ما دفن شده‌اند و ما سابقا هرگز به این شکل ویژه به آنها نگاه نکرده‌ بودیم، ارتباط برقرار کند.
یوجینو‌ام. روث، استاد روان‌شناسی دانشگاه بین‌المللی فلوریدا، می‌گوید: «این برقراری ارتباط به‌دلیل خلاقیت است، یعنی تفکر هوشمندانه‌ و بیشتر اوقات یافتن راه‌حل‌هایی برای مشکلات، راه‌حل‌هایی که شخص هرگز پیش‌تر به آنها فکر نکرده بود.»
۳. به موسیقی نشاط‌آور گوش دهید.
موسیقی نقش مهمی در درک و تفسیر ما نسبت به جهان ایفا می‌کند. اگر به دنبال انگیزه، الهامی برای افکار خلاقانه، یا فقط آرام‌ کردن ذهن‌تان هستید برای اینکه بتوانید هنگام کار بهتر فکر کنید، به موسیقی نشاط‌آور گوش بدهید. مثلا شنیدن سونات‌های پیانوی موزارت و قطعات کلاسیک و جاودانه بتهون می‌توانند به شما کمک کنند دقیقا به این هدف‌تان برسید.
هنگام شنیدن موسیقی نه‌تنها حال‌تان بهتر خواهد شد و احساس شادمانی بیشتری خواهید کرد، بلکه قادر خواهید بود با انگیزه بیشتر و سریع‌تر از قبل کارهای تکراری و خسته‌کننده را به پایان برسانید.
۴. کمی نامنظم شوید.
این مورد شاید عجیب یا ناکارآمد به‌نظر برسد ولی داشتن یک میز کار نامنظم درحقیقت می‌تواند نشان‌گر خلاقیت بیشتر باشد. کارمندانی که در بی‌نظمی یا فقدان انسجام کاری، رشد می‌کنند، اغلب از‌نظر ذهنی خلاق‌تر هستند. این به‌خاطر آن است که کمی آشفتگی، خودش نوعی خلاقیت داشتن است.
 وقتی در سر کار کمی نامنظم می‌شوید، درواقع خودتان را برای حل مشکلات تمرین می‌دهید و در برخورد با بحران‌های احتمالی ماهرتر می‌شوید.
البته در هر چیزی باید حد اعتدال را رعایت کرد. بی‌نظم شدن بیش از اندازه هم ممکن است به همان مقدار مانع خلاقیت و پرکاری شود.

کلمات مرتبط :

ایده جدید , خلاقیت , مشاغل خانگی , کسب درآمد , ایده مشاغل خانگی , خلاقیت , کارآفرینی , کار در خانه , کسب درآمد در منزل , کسب و کار , ترفندهای تقویت خلاقیت , تقویت خلاقیت

لینک کوتاه : http://idehamooz.ir/7buuI

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*


5 × = سی

theme